Okna máme od léta, ale video z montáže jen pár dnů, tak si montáž oken můžeme připomenout a zavzpomínat na léto.

Jak jsme vybírali okna

Nejprve jsme chtěli menší dřevěná členitá okna – venkovská, tak jak se dříve stavělo.

Vzhledem k možnosti využití tepla ze sluníčka v zimních měsících, nám architekt navrhnul na jižní straně domu velká francouzská okna. Toto se nám zpočátku moc nezdálo, ale naštěstí jsme se nechali přesvědčit a dnes jsme nadšení. Nejen že taková okna získávají teplo do domu (a to v podstatě zadarmo), ale také vnitřní prostory jsou mnohem více prosvětlené a spojené se zahradou.

Toto řešení je sice vynikající v zimě, ale v letních měsících může vést k přehřívání domu, takže jsme museli řešit i zastínění a to prostřednictvím vhodného přesahu střechy. V letních měsících je sluníčko vysoko a díky střeše nesvítí na okna, zároveň v zimě je dostatečně nízko a přesah nebrání slunečním paprskům ohřívat okny interiér domu. Zabudovali jsme ještě screenové rolety před okny, které jsou ukryty ve fasádě a neruší nikterak pohled na venkovskou chalupu. Zbylé strany chalupy jsme osadili dělenými okny, které působí co nejvíce tradičně.

Netušili jsme, že velká okna umí vyrobit skoro každá firma, ale požadavek na velice malé okno do štítu vedoucí na půdu a menší dvoukřídlová okna, to už je pro většinu dodavatelů nesplnitelný problém. Vybrali jsme si firmu Slavona, na sever a západ klasická dřevěná okna SC92 a na jižní straně, kde jsme chtěli sluneční zisky pak okna Progression se zabudovaným rámem ve fasádě a integrovaným stíněním ZIP screen před každým oknem.

Jak se montovala naše okna

Postup montáže oken do pasivní chalupy je zaznamenán na videu. Důraz je kladen na precizní detaily a důsledné utěsnění připojovací spáry.